GENÇLİK İSTİKLAL YOLUNDA PROJESİ

İSTİKLAL YOLU GÖRSEL SANATLAR YARIŞMASI KRONOLOJİSİ

 

Hazırlayan

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği

 

 Amaç

Millî Mücadelenin efsane cephe gerisi (lojistik) yolu “İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara” hattı; işlevleri, mucizeleri ve kahramanlıkları ile Millî Mücadelenin İstiklal Yolu olmayı hak etmiş; tescil edilmiş millî bir yoldur. Ancak İstiklal Yolu, savaş sonrası Millî Mücadeleyi anma etkinliklerinde hak ettiği ilgiyi ve vefayı görmediği gibi giderek tarihin karanlıklarına itilmekte ve unutulmaktadır. “Gençlik İstiklal Yolunda” projesi, ihmal edilen unutulan İstiklal Yolu’nun hatırlanmasına, tanıtımına yeni görsel materyallerle, sanatsal bir boyut kazandırmak katkıda bulunabilmek ve özellikle genç nesilde farkındalık, tarih bilinci oluşturmak ve minnet duygusu tesis etmek.

 

 Finans

 T C  Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES 2017-1 kapsamında desteklenmiştir ( 88.290 TL bütçe).

 

 Yürütme tarihi

 17 Nisan 2017 -17 Aralık 2017 (8 ay)

 

Proje ortakları

 Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü

 

Destek verenler

Çankırı Belediyesi ve Çankırı Kültür Turizm Müdürlüğü

 

Yarışma alanı:

Türkiye Kapsamı

 

Yarışma dalları

 Resim, Heykel/ Rölyef, Seramik, Afiş, Fotoğraf

 

Hedef kitle

14-29 yaş grubu

 

Danışma kurulu

Prof Dr. Hasan AYRANCI (Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü)

İrfan DİNÇ (Çankırı Belediyesi Başkanı)

Prof Dr. M. Muhtar KOCAKERİM (ÇAKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı V.)

Yusuf YAZICI (Çankırı Milli Eğitim Müdürü)

Mustafa Kemal KARATATAR (Çankırı Kültür Turizm Müdürü)

Öğr. Gör. İsmail ÇAM (İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı)

 

 

 Yürütme kurulu

Öğr. Gör. İsmail ÇAM (Proje Koordinatörü / İstiklal Yolu EKTG Derneği Başkanı)

Yrd. Doç.Dr. Tunç BORAN (İstiklal Yolu Danışmanı/ ÇAKÜ- GSF Sinema TV Bl. Bşk.)

Prof Dr. M. Muhtar KOCAKERİM (GSF Dekanı V.)

Doç. Dr. Ersoy YILMAZ (Seramik Bölümü / ÇAKÜ- GSF Seramik Bl. Bşk.)

Yrd. Doç. Dr. Azize Reva BOYNUKALIN (Resim Bölümü /ÇAKÜ- GSF Resim Bl. Bşk.)

Öğr. Gör. Rasim SARIKAYA (Afiş / ÇAKÜ- GSF) Grafik Tasarım Bl. Bşk.)

Arş. Gör. Dilek TOLUYAĞ (Heykel Bölümü ÇAKÜ- GSF Heykel Böl.)

Arş. Gör. Ahmet DÖNMEZ (Fotoğraf Bölümü ÇAKÜ- GSF Sinema TV Böl.)

 

 

Yarışma jürileri

Resim

  • Prof. Dr. Hakkı Engin GİDERER (Bolu İzzet Baysal Üniversitesi)
  • Doç. Dr. Serkan İLDEN (Kastamonu Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Azize Reva BOYNUKALIN (Çankırı Karatekin Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Tunç BORAN (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

Seramik

  • Doç. Dr. Ersoy YILMAZ (Çankırı Karatekin Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Saadettin AYGÜN (Eskişehir Anadolu Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Firdevs Müjde GÖKBEL (Kastamonu Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Tunç BORAN (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

Heykel

  • Doç. Dr. Aysun Altınöz YONUK ( Ankara Gazi Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Mine DEĞİRMENCİ AYDIN (Ordu Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Tunç BORAN(Çankırı Karatekin Üniversitesi)
  • Arş. Gör. Dilek TOLUYAĞ (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

Afiş

  • Yrd. Doç. Dr. Burak Erhan TARLAKAZAN (Kastamonu Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Tunç BORAN(Çankırı Karatekin Üniversitesi)
  • Öğr. Gör. Rasim SARIKAYA (Çankırı Karatekin Üniversitesi)
  • Öğr. Gör. Hakan ARSLAN (Ordu Üniversitesi)

Fotoğraf

  • Yrd. Doç. Dr. Tunç BORAN(Çankırı Karatekin Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Gökhan DEMİRKOL(Çankırı Karatekin Üniversitesi)
  • Yrd. Doç. Dr. Rıfat BECERİKLİ (Yozgat Bozok Üniversitesi)
  • Arş. Gör. Ahmet DÖNMEZ (Çankırı Karatekin Üniversitesi)

Açıklama :

1.Yarışma Türkiye kapsamında olduğu için jüri üyeleri sadece Çankırı Karatekin Üniversitesinden değil,  7 üniversiteden destek alarak oluşturulmuştur.

2. İstiklal Yolu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Tunç BORAN her jüride bulunmuştur.

 

 Lojistik hizmetler

Araş Gör. Oğuz BALAS (Proje Grafik Tasarım/ ÇAKÜ-GSF)

Uzm. Fevzi DAŞ (WEB / ÇAKÜ Bilgi işlem Uzm.)

İbrahim ALTINSOY ( Sekreterya / ÇAKÜ)

Dursun CEBECİ (Sekreterya / İYEKTG Derneği)

Şengül MANTAR (ÇAKÜ SKS Kültür Müdürü)

Hasan Eren ÖLMEZ (ÇKÜ Basın Yayın Müdürü)

Nusret ACAR (Çankırı Kültür Turizm Şube Müdürü)

Oğuz CESUR (Çankırı Milli Eğitim Şube Müdürü)

Muharrem OVACIKLI (Çankırı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü)

 

 

Ödüller

1.Resim Kategorisi Birincilik Ödülü: 5.000 TL İkincilik Ödülü: 3.000 TL Üçüncülük Ödülü: 2.000 TL Jüri özel ödülü: 1.500 TL Mansiyon Ödülü ( 3 adet): 3x750= 2.250 TL

2. Seramik Kategorisi Birincilik Ödülü: .5000 TL İkincilik Ödülü:3000 TL Üçüncülük Ödülü: 2.000 TL Jüri özel ödülü: 1.500 TL Mansiyon Ödülü ( 3 adet): 3x750=2.250 TL

3. Heykel/Rölyef Kategorisi Birincilik Ödülü: .5000 TL İkincilik Ödülü:3000 TL Üçüncülük Ödülü: 2.000 TL Jüri özel ödülü: 1.500 TL Mansiyon Ödülü ( 3 adet): 3x750=2.250 TL

4. Afiş Kategorisi Birincilik Ödülü: .3000 TL İkincilik Ödülü : 2000 TL Üçüncülük Ödülü: 1.500 TL Jüri özel ödülü: 1.000 TL Mansiyon Ödülü ( 3 adet): 3 X 500=1.500 TL

 5. Fotoğraf Kategorisi Birincilik Ödülü: 2.500 TL İkincilik Ödülü : 2000 TL Üçüncülük Ödülü: 1.500 TL Jüri özel ödülü: 1.000 TL Mansiyon Ödülü ( 3 adet): 3 X 500= 1.500 TL

 

 

Yarışma duyurusu

www.istiklalyolu.com (Yarışma hakkında, ödüller, takvim, Yarışma şartnamesi, başvuru formu, vb bilgiler)

Yarışma Afişi: . Hedef kitlenin bulunduğu 165 Üniversite, 85 Güzel Sanatlar Lisesi, 81 ilin kültür turizm müdürlüğü ve belediyesi adresine 2000 adet yarışma afişiyle duyuru

 

Başvuru süresi ve yöntemi

 10 Temmuz 2017- 27 Ekim 2017 Online başvuru ( www.istiklalyolu.com)

 

Başvuru sayısı

 Resim:53 + Seramik:26 + Heykel/Rölyef:14 + Afiş : 66 + Fotoğraf :29 Toplam 190

Ön değerlendirme (30 Ekim 2017)

Resim:22, Seramik:22, Heykel/Rölyef:14, Afiş:23, Fotoğraf :12 Toplam 93

 

 Eserlerin teslim edilmesi

 7 Kasım- 13 Kasım 2017 ( İstiklal Yolu Derneği/Çankırı)

 

Final değerlendirme

 (14 Kasım 2017) Resim: 19 + Seramik: 15 + Heykel: 10 + Afiş : 21 + Fotoğraf :12= (36+41) 77 Toplam

 

Sonuçların ilanı

17 Kasım 2017 (www.istiklalyolu.com)

 Resim Dalı

1.Birinci: Oğuzhan Çelik

2.İkinci: Kimray BAŞ

3.Üçüncü: Buse Nur ÖZTAS

4.Jüri Özel Ödülü: Hasibe ÜNSAL

5.Mansiyon: Büşra Gizem UÇAR

6.Mansiyon: Erkan SAKA

7.Mansiyon: Emine YEŞİLDAL

 Seramik Dalı

1.Birinci: Özge TAN

2.İkinci: E.Simay IŞIK

3.Üçüncü: : Enes ERSOY

4.Mansiyon: Furkan ALCAN

5.Mansiyon: Mutlu SOYU

6.Mansiyon: Adalet KESKİN

7.Mansiyon: Emre KOÇ

8.Ebru ERTEK

Heykel Dalı

1.Birinci: Ubeydullah BAYRAK

2.İkinci: Fatih BAYRAM

3.Üçüncü: Orhan ÖZDEMİR

4.Jüri Özel Ödülü: Muhammet FURKAN ASKER

5.Mansiyon: Sümeyye ANZERLİ

6.Mansiyon: Hüseyin Emre GÜLŞEN

7.Mansiyon: Fahrettin ÖZTÜRK

Afiş Dalı

1.Mansiyon: Seda SARITAŞ

2.Mansiyon: Semra BİNGÖL

3.Mansiyon: Yunus Emre KURU

4.Mansiyon: Rojda KAHRAMAN

5.Mansiyon: Esra ATACAN

6.Mansiyon: Baran DURMAZ

7.Mansiyon: Meltem KAZAN

Fotoğraf Dalı

1.Birinci: Orhan ÖZGÜR

2. İkinci: Umutcan ÇELİKİŞ

3.Üçüncü: Ali AKSOY

4.Jüri Özel Ödülü: Umutcan ÇELİKİŞ

5.Mansiyon: Orhan ÖZGÜR

6.Mansiyon: Seyfettin YILDIRIM

7.Mansiyon: Seyfettin YILDIRIM

 

Telif haklarına ilişkin itiraz süresi

(17 Kasım 2017-24 Kasım 2017)

 

 Ödül töreni

29 Kasım 2017 (Çankırı AKM )

 

 Çankırı sergisi

29 Kasım -3 Aralık 2017 ( 100.yıl Güzel Sanatlar Galerisi)

 

 Kastamonu sergisi

4-8 Aralık 2017 ( Kastamonu Üniversitesi GSTF Galerisi)

 

 Ankara sergisi

12-17  Aralık 2017 ( ABB Kızılay Zafer çarşısı galerisi)

 

Proje sonu

 17  Aralık 2017